Високи нива на амониев азот и фосфор вероятно са убили рибата във Варненското езеро
Анализ на водни проби от Варненското езеро установи превишения на амониев азот и общ фосфор съответно между 6,3 и 7,6 пъти над нормите, което вероятно е причинило измирането на рибата. Експертите свързват високите концентрации с нерегламентирано заустване на битово-фекални и промишлени отпадъчни води, а при температура от 22,2 градуса част от амониевите йони се превръщат в силно токсичен амоняк. Сигналът за умряла риба в района на пристанище „Леспорт“ беше подаден на 13 юни, като проверката е извършена от експерти на Басейнова дирекция и РИОСВ.
Източник: