Иран затвърди позицията си за Ормузкия проток и предупреди съюзниците на САЩ
Иран отново заяви правото си да контролира корабоплаването в Ормузкия проток и предупреди държавите от Персийския залив да не застават на страната на САЩ, като определи съвместното изявление на Вашингтон и Съвета за сътрудничество като "интервенционистко и провокативно". Техеран подчерта, че безопасното преминаване не може да бъде гарантирано без отчитане на ролята му на крайбрежна държава, и призова протокът да се управлява съвместно с Оман, а американското военно присъствие беше посочено като източник на регионална несигурност.
Източник: