СВОДКА

Русия планира съоръжение за преработка на отработено ядрено гориво

Руската държавна корпорация "Росатом" изгражда нова централа за преработка на отработено ядрено гориво с първоначален капацитет от 400 тона годишно, която ще бъде най-голямото подобно съоръжение в страната. Съоръжението е част от усилията за създаване на затворен горивен цикъл, позволяващ многократно използване на регенерирани ядрени материали за енергийни системи от четвърто поколение. Опитът от проекта ще бъде приложен и при изграждането на бързия реактор БРЕСТ-ОД-300, който е ключов компонент на Експериментално-демонстрационния енергиен комплекс за затворен цикъл.

Източник:

← Към Икономика