СВОДКА

Фискалният съвет: Към днешна дата тази привилегия е несправедлива спрямо служителите в държавната администрация и частния сектор

Фискалният съвет определи като несправедливо и лишено от икономическа логика привилегированото отношение към държавните служители, военните, полицаите и магистратите, на които държавата поема пълните осигурителни вноски. В позицията си съветът предлага отмяна на тази привилегия още от 2026 г., като според изчисленията премахването ѝ за държавните служители (без тези от МВР) би спестило на бюджета около 100 млн. евро. Проектът на държавния бюджет за 2026 г. вече предвижда от 1 август държавните служители и магистратите да поемат част от осигуровките си в съотношение 20:80.

Източник:

← Към Политика