СВОДКА

Държавен архив - Габрово представя писмо от 1838 г. от тревненски търговци, които търсят справедливост чрез българските общини в Османската империя

Писмо от 1838 година, съхранявано в Държавен архив – Габрово, разкрива как тревненски търговци са търсили справедливост чрез българските общини в Османската империя. Документът е изпратен от тревненските първенци до управата на Одрин с молба за съдействие по спор между български търговци, които карали овце за пазарите в Цариград. Писмото дава представа за търговските връзки и механизмите за разрешаване на спорове сред българите преди Освобождението.

Източник:

← Към Култура