25 юни 1868 г. Цариградската патриаршия протестира пред султана църковната независимост на българите
На 25 юни 1868 г. Цариградската патриаршия изпраща официални възражения до Високата порта срещу правителствените проекти за църковна независимост на българите, като предлага свикването на вселенски събор. Този протест е част от продължителната църковно-национална борба на българите срещу гръцкото духовенство и експлоатацията, наложена след унищожаването на Търновската патриаршия и подчиняването на българските земи под властта на Патриаршията.
Източник: