Част от ръководството на „Банк ъв Джапан“ подкрепя нови повишения на лихвите
Членове на Управителния съвет на Японската централна банка подкрепиха нови повишения на лихвите, като един от тях предложи основният лихвен процент да се увеличава на всеки няколко месеца, за да достигне постепенно неутралното равнище от около 2 на сто. Банката повиши лихвата до 1,0 на сто – най-високото ниво от 31 години, а пазарът очаква ново покачване до 1,25 на сто до края на годината. Няколко членове изразиха опасения от инфлационни рискове заради поскъпването на петрола, слабата йена и несигурността в глобалните доставки поради конфликта в Близкия изток.
Източник: